ידידה

רשמת מידע
רפואי מוסמכת

הספר מזכירות רפואית

הספרים מזכירות רפואית ומינוח רפואי למזכירה רפואית

אוסף נהלים וחוקים, הראשון מסוגו בארץ, לסיוע בעבודה שוטפת של מזכירות רפואיות: ארגז הכלים שלך בניהול מרפאה או משרד רפואי תקניים.

ספרות מקצועית חובה לכל מרצה, לכל תלמיד, לכל עוסק בתחום. מטרת הספרות המקצועית לשמש כלי עבודה והעברת מידע מקצועי זמין ועדכני. 

עלות כל ספר 50 ₪ + משלוח 15 ₪. לרכישה צרו קשר

דף הבית > שאלות ותשובות > כיצד לנהוג בעת הפנייה לקבלת מידע רפואי ללא כתב ויתור?


כיצד לנהוג בעת הפנייה לקבלת מידע רפואי ללא כתב ויתור?

מאת ידידה גבאי

רינה כתבה לי: "לאחרונה התבקשתי על ידי מנהל המחלקה שלי לשלוח מידע מתיקו של חולה מאושפז. הוא לא הציג בפני את הדרישה ולא את כתב הויתור, פשוט קבע לי עובדה, מה עלי לעשות? בנוסף ציינה כי היא חוששת שהוא יכעס עליה, והיא חוששת לאבד את מקום עבודתה אם תערר על דרישתו."

תשובה לרינה: ניהול מידע הוא מקצוע הדורש ידע רב וסמכויות. בכל מוסד רפואי, בית חולים או מרפאה, יש ממונה שהוסמך להעביר מידע רפואי, הנ"ל בקי בנהלי העברת המידע ואופן העברתו, עליו לידע את בעל הסוד ולברר את רצונו. לא כל עובד מוסמך להעביר מידע. ניהול מידע רפואי דורש חינוך, הסברה והטמעה של נורמות.

כמזכירה את אומנם מחויבת לציית למנהל שלך אך לא כאשר הוא דורש ממך לפעול שלא על פי חוק. עליך לבקש ממנו את הפניה עם ויתור הסודיות ולהודיע לו כי את מעבירה זאת למחלקת המידע של בית החולים שבסמכותה לטפל בפניה זו. כך ראוי לנהוג בכל פניה יזומה של גורמי חוץ.

ישנם כללים נוספים בניהול והעברת מידע שחשוב לדעת:

  • בכל חשיפה של מידע רפואי צריך למצוא את האיזון הנכון בין המידע הנדרש למידע הנחשף, בין הצרכים לשמם התבקש לבין זכותו של האדם לצנעת חייו.
  • מותר להעביר רק מידע שנוצר באותו מוסד רפואי, מידע שהתקבל ממקורות אחרים אסור להעביר.
  • גופים ציבוריים המבקשים גילוי מידע רפואי חייבים להציג כתב ויתור מטעם האדם ובקשה מפורטת. כאשר מציגים דרישה לקבלת מידע על פי חוק עליהם לציין את היקף המידע הנדרש, לאיזה צורך ומי רשאי מטעמם לעיין במידע. לכל גוף ציבורי יש חקיקה בנושא והיקף הסמכויות, אסור לגוף לבקש מעבר לסמכות שהוקנתה לו בחוק.
  • שמירת המידע מחייבת נקיטת פעולות אקטיביות להגנה על המסמכים רפואיים ומניעת חשיפתם למי שלא הותר לחשוף.
  • שמירת הסוד הרפואי תקפה גם בעת העברתו לגורם שהותרה לו חשיפה. גם אם הועבר על ידי האדם עצמו, ראוי לדרוש שמירה על חיסיון המידע באותו אופן, לטווח זמן בלתי מוגבל ולדרוש פיקוח לעניין השימושים הנעשים בו. כאשר נשלח עותק של כתב הויתור, מקובל לדרוש אישור "מתאים למקור". בעת העברת המידע יש לציין, במכתב נלווה כי המידע חסוי, לציין באופן ברור את שם הנמען, ולוודא שהמסמכים הגיעו ליעדם. חוק נפגעי עברה, מאפשר לנפגע לקבל מידע אדמיניסטרטיבי לגבי הפוגע.
  • דיווח למטרת יידוע, בנוגע לנפגעי נפש, בהתאם לחוק לטיפול בחולי נפש התשנ"א-1991, יש בו טעם נושן. אף שהחוק לטיפול בחולי הנפש הוא מין המתקדמים, עדיין הוא מושתת על חוק מוקדם הרואה במחלת הנפש כמחלה חריגה. חוק זכויות החולה הנציח את מעמדו של פגוע הנפש בחוסר התייחסותו ובהבדלה שממלא קיימת בין חולי נפשי לבין חולי פיזי וזוהי תוצאתו, קרוב להניח שלו היו בוחנים זאת מחדש, גישת החוק היום היתה שונה.

ידידה © 2007-2010 | XHTML | CSS | מפת אתר